0264 241 06 68terzioglusigorta@terzioglusigorta.com

HABERLER

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinin Haziran ayından itibaren aşağıya doğru inmesini beklediklerini söyledi. Pazarın istikrara kavuşacağını belirten Ülger, "Bizim beklentimiz, şirketler yeni yasaya göre yeni maliyetlerini hesaplayacaklar ve yeni fiyatlarını açıklayacaklar diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar ise kasko ile trafik sigortasının birleşmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Her yıl Mayıs ayının son haftasında kutlanan Sigorta Haftası, 5. Ulusal SigortaSempozyumu ile başladı. ‘Yabancı Sermaye ve Zorunlu Trafik Sigortası’ başlıklı sempozyum; Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve TSB’nin katkılarıyla SEGEM tarafından Dedeman Bostancı İstanbul Hotel’de organize edildi. Programda yabancı sermayenin Türk sigorta sektörüne getirdikleri ile zorunlu trafik sigortasına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri, düzenleyici kurum, sigorta şirketi, acente, broker, eksper ve sigortalı perspektifiyle ele alındı. Programda Cihan’a açıklamalarda bulunan TSB BaşkanıRamazan Ülger ve TOBB Başkan Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar artan trafik sigortası primlerinin son durumunu değerlendirdi. 

"Bildiğiniz gibi trafik sigortalarında geçmişten kaynaklanan özellikle yargı kararlarıyla oluşan içtihatlardan kaynaklanan çok büyük maliyet artışları ve büyük zararlar oldu." diyen Ülger, şu açıklamalarda bulundu:

"Bunu önlemeye yönelik olarak veya istikrara kavuşmasına yönelik olarak 29 Nisan’da bir yasal düzenleme oldu. Bu yasal düzenleme şirketlerin biraz daha önünü görebilecek bir alt yapı getirdi. Bu sayede de sistem daha iyi oturmaya başlayacak. Bunun sonucunda da tüketicilerin tabi bir beklentisi var: ‘Trafik primleri yeniden düşmeye başlayacak mı?’ diye. Trafik primlerinin arttığı dönem aslında geçen yıl Haziran ayından itibaren başladı. Bugün itibariyle yenilenen primlere bakarsak; daha düşük seviyelerde yapılan poliçelerin yenilemesi daha yüksek fiyatlardan yapılıyor. Dolayısıyla önümüzdeki ay Haziran’dan itibaren daha yüksek fiyatlarla yenilenmiş poliçelerin aşağıya doğru indiğini, pazarın istikrara kavuştuğunu göreceksiniz. Bizim beklentimiz, şirketler yeni yasaya göre yeni maliyetlerini hesaplayacaklar ve yeni fiyatlarını açıklayacaklar diye düşünüyoruz."

Ender Yorgancılar da trafik sigortası primlerinde geçtiğimiz 5-6 yıllık süreçte normalin çok üzerinde bir artış söz konusu olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: 

"Biz TOBB olarak yeni çıkan yasada mecliste çok önemli katkılarda bulunduk. Bu yasalaştı, hükümetimiz de bu işe sahip çıktı. Şu anda top şirketlerin elinde ancak poliçe bedelleri normalin çok üzerinde. Artık sigorta şirketlerinin sigorta primlerini aşağıya çekmesi gerekiyor ancak Nisan ayındaki verilere göre hala normalin üzerinde. BenHaziran ayından itibaren bu fiyatlara mutlaka bir iyileştirme yapılacağını bekliyorum. Biz özel sektör olarak görevimizi yaptık, hükümetimiz kanun çıkardı. Fiyatların artık aşağı düşmesi gerekiyor."

Kasko ile trafik sigortalarının birleştirilmesi meselesine de değinen Yorgancılar, "Kasko ile trafik sigortasının birleştirilerek satılması ile ilgili kamuoyunda sürekli gündeme gelen bir konu var. Böyle bir şey söz konusu değil, olmaz da zaten. Çünkü işin doğasına aykırı, kasko ayrı trafik sigortası ayrıdır." şeklinde konuştu.

Programa, TOBB Başkan Yardımcısı ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar, TSB Başkanı Ramazan Ülger ve Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç katıldı.

SİGORTA HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Sigorta Haftası süresince sektörde yer alan kurum ve kuruluşlar sigorta bilincinin tabana yayılması amacıyla ülke çapında veya bölgesel olarak farklı etkinlikler düzenliyor. Hazine Müsteşarlığı Stratejik Planı doğrultusunda her yıl Mayıs ayının son haftası kutlananSigorta Haftası aracılığıyla tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi, sigorta hakkında bilinçlendirilmesi, tüketicilerin sektöre ve sektörün geleceğine güven duyması hedefleniyor.

 

***
 

Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası ile kaskonun birleşmesi halinde kaskonun zorunlu hale geleceğini ve primlerin artacağını belirterek isteyen sigorta şirketinin her iki sigortayı tek poliçede verebileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası ve kaskonun devlet tarafından düzenleme yapılarak birleştirilmesinin, kaskoyu zorunlu hale getireceği gibi primleri de yükselteceğini ifade etti.

Şimşek, TBMM’de konuyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Zorunlu Trafik Sigortasının araç sahiplerinin üçüncü kişilere verecekleri zararlara karşı yaptırmak zorunda oldukları bir sorumluluk sigortası olduğuna dikkat çeken Şimşek, şöyle devam etti:

“Söz konusu sigortanın zorunlu olması, primlerinin makul seviyede olması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Makul prim gerek sigorta sektörü, gerekse sigortalılar için anlamı olan bir ilkedir. Primler araç sahipleri için ödenebilir seviyede olmalı, tazminattan sorumlu olan sigorta sektörü için de bu yükümlülüğü karşılayacak düzeyde olmalıdır. Sektörün yükümlülüklerini finanse edemeyeceği bir düzeyde belirlenen primler kazazedeleri güvencesiz bırakacak, sigortalının ödeyemeyeceği seviyede olan bir fiyatlama uygulaması sistemde poliçesizliğe neden olacaktır.”

TAVAN FİYAT YOK

Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında son dönemde görülen fiyat artışlarında, poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen rizikoların yargı kararları ile kapsama dahil edilmesinin yanı sıra, fiyatlamada daha önce yapılan aktüeryal temele oturmayan düşük fiyat seviyelerinin kısa vadede artırılmasının da etkili olduğunu belirtti.

‘BİRLEŞİRSE KASKO ZORUNLU OLUR’

Yargı uygulaması kaynaklı yapısal sorunun giderilmesi için TBMM’deki torba yasa tasarısıyla hukuki altyapının netleştirileceğini vurgulayan Şimşek, trafik sigortaları ile ilgili daha geniş kapsamlı çalışmaların ise sürdürüldüğünü, bu aşamada diğer kategoriler için tavan fiyat uygulamasının planlanmadığını ifade etti.

Zorunlu trafik sigortası ve kaskonun birleştirilmesi önerilerini de değerlendiren Bakan Şimşek, “Her iki sigortanın tek poliçede verilmesinin önünde yasal bir engel yoktur. Nitekim bazı sigorta şirketleri bu şekilde pazarlama yapabilmektedir” dedi.

Şimşek, her iki sigortanın devlet tarafından düzenleme yapılarak birleştirilmesinin ise kaskoyu zorunlu hale getireceğine dikkat çekerek bu durumda primlerin daha da yükseleceğini vurguladı.